Bilgi Çağında Akademisyenlik ve Annelik

Bilgi Çağında Akademisyenlik ve Annelik

Tarih/Saat: 15.02.2022 Pazar / 20.00

Konuşmacı: Prof. Dr. Zeliha KOÇAK TUFAN

Özgeçmiş

Ağustos 1977, Wedel doğumlu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1994 yılında başladığı tıp eğitimine 1999 yılından sonra Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde devam etti. Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanlık eğitimini Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde aldı. Bu hastanede dokuz yıl çalıştı. Leiden Üniversitesi’nde parazitoloji alanında misafir araştırmacı olarak bulundu. İtalya, Portekiz gibi farklı ülkelerde immünoloji ve viroloji kurslarına katıldı. Almanya ve Macaristan’da gözlemci olarak bulundu. 2012 yılında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne geçti ve aynı yıl doçentlik unvanını aldı. Üniversitenin afiliye olduğu Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yaptığı dönemde protez enfeksiyonları ve transplant enfeksiyonları ile ilgilendi. Kemik-eklem ve protez enfeksiyonları alanında kendini geliştirmek üzere Oxford Üniversitesi’nde gözlemci olarak bulundu. Japonya Sağlık Bakanlığı Hastalık Kontrol Merkezi ile ortak eğitim faaliyetleri yaptı. Uluslararası işbirliklerine önem vermekte ve düzenli aralıklarla bu faaliyetlere devam etmektedir. Profesörlük titrini 2018 yılında almıştır.

Tufan, 2015 yılı Ocak ayında YÖK Genel Kurul Üyeliği’ne, 2016 yılı Kasım ayında YÖK Yürütme Kurulu üyeliğine seçilmiştir. Kurul üyeliğine 2019 yılında tekrar seçilen Tufan halen bu görevde bulunmaktadır. Vakıf Yükseköğretim Kurumları Koordinasyon Komisyonu ve Engelli Çalışma Grubunun yürütücülüğünü yapmaktadır. Dezavantajlı gruplara yönelik olarak Engelsiz Üniversiteler Ödüllerini hayata geçirmiş, mülteci akademisyenleri konu alan Ortadoğu’da Akademik Mirası Koruma Projesini yürütmüştür. Eğitim Komisyonu, Sağlık Komisyonu ve Proje Komisyonu üyesidir. Sağlık Meslekleri Kurulu, HIV-AIDS Danışma Kurulu ve TÜSEB Yürütme Kurulu Üyeliği yapmıştır. Halihazırda SB Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olmakla birlikte, 2013 yılından beri Grip Bilim Kurulu üyesidir. Evli ve iki çocuk annesidir.

İçerik:

Annelik kutsal ve övülmüş bir makam. Akademisyenlik ise bilginin sınırlarının keşfedildiği bir umman. Bu ikisinin birleşimi ise belki de insanlığın en güzel hali. YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Zeliha KOÇAK TUFAN Hocamızla kendi tecrübeleri üzerinden Akademisyenlik ve Anneliği konuşacağız.

Zoom Kayıt Linki:

https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZYlfuGqrDMsHtxatay4Bj0uO2EIErSqlTHU

Paylaş:
Üye Ol